Kami a kölykökkel Embléma


Fertőző és örökletes betegségek

Fertőző betegségek

A különböző fertőző kutya betegségekkel szemben már 6, 8 hetes korban fel kell lépni vakcinázással. Sajnos, a védőoltások sem nyújtanak 100 %-os védettséget, de nagyban elősegítik az egyedek immunrendszerének felkészülését a kórokozókkal szemben. Fontos a vakcinázás előtt legalább 3, 5 nappal alkalmazott féregtelenítés, amelyet kúra szerűen az egymást követő védő oltások előtt néhány nappal kell alkalmazni. Ajánlatos az anya kutya kezelése is az eredményesség fokozása érdekében. Nyolc, tíz hetes korig a kiskutyák gyomrát és emésztőrendszerét kevésbé megterhelő paszták használata célravezetőbb, majd 3 hónapos kortól már tabletta formájában adható féregtelenítő.

A vakcinázással 100%-os védettség nem érhető el,

  • ha az egyes egyedek között genetikai eltérések vannak ,
  • öröklött, vagy szerzett immunhiányos betegségek esetén,
  • immunszuppresszív hatások alatt
    (parvovírusos megbetegedés, gombatoxinok hatása, szteroid gyógyszerek, sugárártalmak),
  • környezeti hatások miatt
    (időjárás káros hatása, stressz, vemhesség, táplálkozási zavar),
  • ha az újszülött az anyatejjel specifikus ellenanyagokhoz jut egy kórokozóval szemben, akkor az immunrendszer ugyanezen kórokozó antigénjeivel nem stimulálható, de kialakul az immunmemória,
  • a vakcina típusának, ill. az alkalmazás időpontjának helytelen megválasztása esetén.
Most röviden felsorolom a Magyarországon - szerencsére nem tömeges megbetegedéseket okozó - fertőző kutyabetegségeket:

Parvovírusos hasmenés

Magyarországon nagyon elterjedt a betegséget okozó vírus, a vakcinázásnak köszönhetően ritkulnak a megbetegedések. A betegség lázzal, véres hasmenéssel, kiszáradással, kölyökkutyákban szívizomgyulladással jár, magas a mortalitás. A frissen fertőződött állományokban minden korú kutya megbetegedhet, a régóta fertőzött területeken főképpen a 2, 5 hónapos ebek. A szívizomgyulladással járó forma a 3, 7 hetes kölyökkutyák betegsége.

Szopornyica

Világszerte előforduló, nálunk is gyakori betegség. Jellemző rá a láz, amely 41°C-ot is elérhet, majd néhány napos tünetmentes időszak után ismét láz, ekkor már a felső légúti nyálkahártyák hurutja, kötőhártya-gyulladás, mandulagyulladás, hányás, hasmenés is csatlakozik a kórképhez. Előfordul még bőrkiütés, a talppárnák-, az orrtükör hyperkeratosisa, és az idegrendszeri tünetek sorában tompultság, rángógörcsök, mozgászavar, bénulások. Vemhes szuka elvetélhet.

Fertőző májgyulladás (Kutya adenovírus 1)

Hazánkban is előforduló, hevenyen lezajló, gyorsan terjedő, hányással, sárgasággal, vérérkárosodással járó betegség. A 3 hónap és 1 év közötti kutyák különösen érzékenyek. A beteg kutyákban a fehérvérsejtek megfogyatkoznak, testszerte ödémák, vérzések keletkeznek, máj-, vese-, és agyvelőgyulladás alakul ki.

Kennelköhögés

Összetett kóroktanú betegség, melynek okozói egymást segítve alakítják ki a kórképet (Kutya adenovírus 2, Parainfluenzavírus 3, Reovírus 1 2, Bordetella bronchiseptica, Pasteurella multocida). A vírusok által legyengített nyálkahártyákban másodlagosan elszaporodnak a baktériumok is. A kezdetben savós orrfolyás, kötőhártya-gyulladás gennyessé válik, a betegek köhögnek, tüdőgyulladás alakulhat ki. A megbetegedés sűrű kutyapopulációkban gyakrabban fordul elő.

Coronavírusos hasmenés

Főleg fiatal kutyákban fordul elő, azonban ritkán felnőtt kutyák is megbetegednek. A beteg kutya étvágytalan, vízszerű hasmenése van, hány, kiszáradhat.

Leptospirosis

A Leptospira canicola, L. Icterohaemorrhagiae, ritkábban a L. pomona, L. grippotyphosa, L. sejroe, L. hardjo által okozott megbetegedés, amely fiatal (1, 2 évnél fiatalabb) kutyákban heveny lezajlású, lázzal, étvágytalansággal, sárgasággal, hányással, hasmenéssel, idegrendszeri tünetekkel jár. Felnőtt kutyákban idült vesegyulladást, következményes uraemiát okoz.

Lyme-kór

Világszerte, így hazánkban is előforduló betegség. A kórokozó természetes gazdái a vadon élő rágcsálók, közvetítői a kullancsok. Háziállataink kullancscsípés során fertőződhetnek meg. A betegség lázzal, étvágytalansággal, bágyadtsággal, a csípés helyén bőrpírral (nehéz észrevenni), ízületi fájdalommal jár.

Veszettség

Magyarországon jogszabály által előírt kötelezettség az ebek veszettség elleni oltása. A három hónapos kort betöltött ebeket harminc napon belül be kell oltatni, majd hat hónapon belül újból, majd 12 havonként. Az első két oltásnak egykomponensűnek (csak veszettség elleninek) kell lennie, veszettség elleni kombinált oltást olyan kutya kaphat, amely elmúlt egy éves, és már két veszettség elleni oltást kapott.

Az utódok genetikai terheltsége

Örökletes betegségek

Genetikai okokra visszavezethető betegségek az Akitákat sem kímélik. Gyakran az örökletes kór nem is produkál tüneteket, ha optimálisak a tartási körülmények és a táplálék minősége, adagolása. Tudni kell, hogy nem valamennyi vérvonalban, egyedben lelhető fel a "defekt". Az idők során kialakított ú.n. vonaltenyésztés, az üzleti szempontok szem előtt tartása során létrehozott kutyagyárak megszaporodása és nem utolsó sorban a szűrés hiánya vezetett oda, hogy eddig nem tapasztalt nevű és kórtüneteket produkáló betegségekkel kell(-ene) megküzdenünk.
Mozgásszervi rendellenességek, bőr és szőr kondíciót rontó, a látó-, egyensúlyi szerveket károsító betegségek az Akita Inu fajtát is támadják. Ezek közül jó néhány örökletes.

Hip dysplasia:

Csípőizületi diszplázia. A comb csont megtámaszkodik a medence csont egy kehely formájú részében, amely lehetővé teszi a láb sok irányú mozgását a porcos csontvégeken izületi rögzítő szalagok és izületi folyadék segítségével. Ha a comb csont felfekvő vége rendellenesen kopik, vagy a medencekápa szélesebb a kelleténél, lötyögős, instabil és fájdalmas a kutya mozgása, amely során még tovább kopik és távolodik egymástól a két izületi illeszkedő felület. Egyes vélemények szerint kb. fele-fele arányban játszanak szerepet a betegség kifejlődésében a veleszületett terheltség és a helytelen tartási körülmények. Létezik Magyarországon szűrő állomás (nem is egy), ahol az állatorvosok elvégzik a megfelelő vizsgálatokat, majd azok eredményét elküldik a Független Diszplázia Bizottsághoz. Ott szakavatott szakemberek a Röntgen-felvételek alapján minősítik a kutyát. A kutyák 24 hónapos kora előtt ú.n. előszűrést végeznek, amely eredménye csak tájékoztató jellegű. Két éves kor után végzett vizsgálat eredménye megmásíthatatlan!. Azt, ha Normál, Majdnem normál, vagy Enyhe a minősítés, rávezetik a kutya törzskönyvére. Az esetleges utódok törzskönyvén így látható lesz, volt-e valamelyik szülő diszplázia szűrésen.

PRA:

Progresszív Retina Atrophia. Recesszíven öröklődő megbetegedés. A látóideg hártyát örökletesen támadja, látászavart és sorvadást okoz. Komplex szemvizsgálattal szűrhető.

Egyéb szembántalmak:

A szemhéj hibás befordulása (entropium), a szemhéj hibás kifordulása (ectropium), a szemhéj pillaszőreinek szabálytalan állása (trichiasis, illetve districhiasis), abnormálisan magas szemfolyadék nyomás a szemgolyóban (glaucoma).

VKH:

Vogt-Koyanagi-Harada szindróma. Embernél autoimmun erdetűnek tartják, kutyáknál az ok nem teljesen ismert. Jellemzője a bőr depigmentációja. Az elváltozások fiatal, még nem, vagy éppen ivarérett egyedeknél jelentkeznek leginkább. Még a bőrelváltozások előtt a szem szivárvány hártyájának depigmentációja, Katarakta, glaucoma figyelhető meg. Később a bőr kipirul, sebesedik, pörkösödik leginkább a szájüregben, ritkábban a talppárnákon, az ujjpárnák között. A szőr hullani kezd a szemek körül, az száj, az orrnyílás, a talppárnák környékén.
Hajlamosak a betegségre a rottweiler, az ír szetter, a samoyede, a szibériai husky, az akita.

Autoimmun vörösvérsejt károsodás:

Ez egy hibás immunfolyamat, amikor is a szervezet elváltozott vörösvérsejteket idegenként azonosítja és támadja azokat. Tünetek: bágyadtság, levertség, gyakran lázas állapot. Általában bás betegségek kialakulása után, vagy azzal együtt jelenik meg.
Gyakori az előfordulás: ír szetter, labrador, cocker spániel, uszkár, skót juhász, shih-tzu, alaszkai malamut.

Sebaceous adenitis

Faggyúmirigy gyulladás. Már az első hónapokban megfigyelhetőek a tünetek. Eleinte szőrhullás, majd a bőr kóros elzsírosodása tapasztalható. Nem csak veleszületett lehet, esetenként a magzati életben bekövetkezett károsító hatás is kiválthatja.

Az itt felsoroltakon túl ismertek más örökletes betegségek is, ezek azonban kevéssé jellemzőek az akitára.
Törekedni kell azonban minden kutyatulajdonosnak, a saját kutyája és az általa tartott egyed fajtája jövője érdekében a rendelkezésre álló lehetőségeket kihasználva elvégeztetni a szűrővizsgálatokat - akár tenyésztő, vagy hobby kutyás az illető kutyatulajdonos.

Ha a kedves látogató bővebb információt szeretne kapni e témában, vagy kiegészítést fűzni az itt leírtakhoz, kérem keressen meg, küldjön E-mail-t.

 


Kezdőlap E-mail vendégkönyv